Bílý dům: Nucené výdajové škrty tvrdě zasáhnou zpracovatele masa
Pokud se američtí zákonodárci do března nedohodnou na úsporách a nastoupí automatické výdajové škrty, tvrdě to v USA zasáhne například zpracovatele masa. Upozorňuje na to administrativa prezidenta Baracka Obamy. Bílý dům odhaduje, že škody by se mohly vyšplhat odhadem až na deset
Pokud se američtí zákonodárci do března nedohodnou na úsporách a nastoupí automatické výdajové škrty, tvrdě to v USA zasáhne například zpracovatele masa. Upozorňuje na to administrativa prezidenta Baracka Obamy. Bílý dům odhaduje, že škody by se mohly vyšplhat odhadem až na deset miliard dolarů (zhruba 189 miliard Kč).
Kvůli automatickým výdajovým škrtům totiž nebude dost peněz na to, aby vláda zaplatila například inspektory. Ti by pak museli až dva týdny zůstat na nucené dovolené, takže zpracovatelé masa by museli přerušit činnost. K tomu, aby mohli zpracovatelé a balírny maso odeslat obchodníkům, potřebují od inspektorů ministerstva zemědělství potvrzení o nezávadnosti.
Upozornění, že inspektoři masa a potravin budou muset dva týdny zůstat doma, protože je stát nebude schopen zaplatit, je podle agentury Reuters součástí kampaně Bílého domu upozorňovat na to, jaké budou mít automatické výdajové škrty dopady na každodenní život Američanů. Zástupci balíren masa sdělili, že pokud k něčemu takovému dojde, bude to mít devastující dopady jak na spotřebitele, tak na odvětví.
Prezident Barack Obama a republikáni v Kongresu stále ještě nevyřešili odlišnosti v postoji k výdajovým škrtům a zvýšení daní. Této situaci se v USA říká "fiskální útes" a pokud se ji nepodaří vyřešit ani na druhý pokus, hrozí Spojeným státům takzvaný pád z fiskálního útesu. Tedy zmíněné automatické snižování výdajů a zvyšování daní.
Část ekonomů se domnívá, že pád z fiskálního útesu by mohl americkou ekonomiku vrátit do recese. Politici měli fiskální útes vyřešit už do konce loňského roku, na poslední chvíli se ale dohodli pouze na úpravě některých daní a termín k vyřešení výdajových škrtů posunuli až na konec února.
Beze změn zůstal i strop pro zadlužení, na jehož zvýšení se politici budou muset na druhý pokus dohodnout do poloviny května. S tím, jak se zvyšuje objem americké ekonomiky, zvyšuje se rovněž objem příjmů a výdajů. Logicky se tak zvyšuje částka, do které se mohou Spojené státy zadlužovat. V minulosti se tento strop zvyšoval bez problémů, politické téma se z toho stalo až v posledních letech.
Spojené státy na kontrolu kvality masa každoročně vynakládají asi miliardu dolarů (zhruba 18,9 miliardy Kč). Ministerstvo zemědělství má pro tyto účely asi 8400 inspektorů, kteří kontrolují zpracování masa na zhruba 6290 jatkách po celých Spojených státech. Každý Američan za rok spotřebuje v průměru 91 kilogramů masa, to je asi 250 gramů denně.
ČTK