Ázerbájdžánský výrobce sycených limonád používá kompletní linku z Hradce Králové
Zatím poslední zkušenost v komplexní dodávce celé přípravy a výroby nápoje uskutečnila firma InCoMi s. r. o. v Ázerbájdžánu, konkrétně v hlavním městě Baku, kde sídlí výrobce nápojů společnost Ayan MMC.
Mnoho výrobců nealkoholických nápojů ze zásady považuje za nejdůležitější stroj v celé výrobní lince rotační plnič s uzavíračkou a vyplachovačkou lahví, tzv. triblok. Jde o jednu z nejdůležitějších součástí linky, ale lze vůbec říci, jaký ze strojů má v lince největší význam? Poslední zkušenost v komplexní dodávce celé přípravy a výroby nápoje uskutečnila firma InCoMi s. r. o. v Ázerbájdžánu, konkrétně v hlavním městě Baku, kde sídlí výrobce nápojů společnost Ayan MMC. Jednalo se o zařízení na výrobu tekutého cukru z krystalického cukru, následné zpracování sirupů podle konkrétních receptur, výrobu syceného nápoje a centrální CIP stanici pro sanitaci dvou výrobních linek.
PŘEDSTAVENÍ FIRMY
InCoMi s. r. o. je malou výrobní společností, která má bohaté zkušenosti ve výrobě a zpracování zejména syceného, ale také nesyceného ochuceného i neochuceného nealkoholického nápoje. Lidé ze společnosti InCoMi s. r. o. z Hradce Králové se zabývají výrobou strojů do nápojového průmyslu více než deset let a mají tak bohaté zkušenosti zejména ve zpracování sirupů, tekutého cukru a výroby syceného ochuceného nápoje. Mezi další zkušenosti společnosti InCoMi s. r. o. patří také pasterace nápojů či výroba sanitačních stanic.
Pivovary , sodovkárny …
Výrobní a obchodní společnost InCoMi s. r. o. mimo zmíněné technologie vyvíjí a vyrábí plnicí poloautomatické stroje na sycení a plnění piva, ale umí i nasytit předem připravený ochucený nealkoholický nápoj či vodu. Mimo výrobu a vývoj se také InCoMi s. r. o. zabývá poradenstvím a konzultacemi v oblasti (nejen) výroby nápojů. Provozuje webové stránky www.vypito.cz, kde přináší konečným spotřebitelům informace o nealkoholických nápojích a nabízí reklamní prostory pro všechny výrobce limonád, šťáv, nektarů, ovocných nápojů i vod na českém a slovenském trhu. Jestliže vás jakkoliv tato prezentace oslovila, můžete navštívit firemní stránky www.incomi.cz a kontaktovat její pracovníky.
Všechny dodané stroje pracují v plně automatickém režimu a jsou řízeny přes centrální řídicí systém ovládaný z jednoho dotykového panelu. Během instalace výrobní technologie u zákazníka došlo mimo jiné k přeložení celého ovládacího prostředí do ázerbájdžánštiny. Spolupráce s místními lidmi byla výborná a za jejich pomoci došlo k úpravě ovládacího softwaru přímo na místě a přesně podle jejich přání.
Příprava tekutého cukru
Samotná výroba nealkoholického ochuceného syceného nápoje začíná přípravou a zpracováním krystalického cukru. Zpravidla v tunových žocích dodávaný cukr vstupuje do systému přes násypku, kde dochází k jeho přisávání pomocí ejektoru do proudu vody. Systém má schopnost nasát jednu tunu krystalického cukru za hodinu. Tento výkon lze navýšit až do hodnoty šesti tun za hodinu. Během rozpouštění cukru krystalu v horké vodě proběhne také jeho pasterace při teplotě až do 95 °C. Podle přání zákazníka umí firma InCoMi s. r. o. nabídnout rozšířený modul rekuperace tepla. Díky rekuperaci šetří výrobce nemalé náklady na energii, které v ročním rozpočtu tvoří podstatnou část propočtové kalkulace. Stroj na výrobu tekutého cukru může být vybaven snímačem refrakce, což umožňuje mít kontrolu nad požadovanou refrakcí hotového tekutého cukru.
Výroba sirupů
Systém na výrobu sirupů navazuje jako druhý v pořadí na výrobník tekutého cukru. Na základě požadované refrakce hotového sirupu nadávkuje stroj tekutý cukr, tekutou kyselinu citronovou a vodu společně se všemi ingrediencemi manuálně připravenými obsluhou. Ingredience v podstatě tvoří chuťovou bázi budoucího sirupu a vstupují do systému přes násypku a ejektor. Jako alternativu dává InCoMi s. r. o. zákazníkovi na výběr možnost automatického dávkování jednotlivých ingrediencí podle připravené receptury. Vyrobený sirup je uskladněn a připraven k dávkování do mixeru na jednu hodinu provozu. Znamená to tedy, že lze každou hodinu měnit sortiment vyráběného nápoje. Proplach sirupárny (a ostatních strojů) probíhá v průběhu směny buď teplou, nebo studenou vodou automaticky. Každá linka má vždy svůj „vlastní“ systém na výrobu sirupů.
Hotový sycený nápoj
Výrobník ochucených sycených nápojů, nazývaný obvykle mixer nebo sodamixer, stojí poslední v řadě samotné výroby hotového nealkoholického nápoje. Stroj může mít mnoho modifikací a je samozřejmě také schopen výroby nasycené vody, jemně syceného i nesyceného ochuceného nápoje, např. ledových čajů, či mírně nasycených ovocných nápojů. Může být vybaven dvěma způsoby odvzdušnění vody, on-line měřením refrakce nápoje nebo úrovně nasycení oxidem uhličitým. V Baku byly oba sodamixy bez sirupové nádrže a sirup byl přiváděn rovnou ze sirupárny. Systém sodamixu se v základní verzi zpravidla skládá z pěti nádrží a pracuje po dávkách. Smíchaná voda se sirupem prochází ejektorem, kde se směšuje s oxidem uhličitým. Před vyčerpáním hotového nápoje do plniče se mixer postará ještě o jeho „uklidnění“, aby při plnění limonáda v lahvích nepěnila.
Sanitace
V Baku instalovala společnost InCoMi s. r. o. také zařízení na čištění všech strojů v lince, které přichází přímo do styku s nápojem. I systém na sanitaci dodává zpravidla vždy přesně podle přání zákazníka. CIP stanice může být dvou- až čtyřnádobová, nebo lze použít nádrže starší, již u zákazníka instalované. Také tento dodaný stroj je v Baku ovládán centrálně z jednoho řídicího panelu umístěného na hlavním rozváděči výrobníku tekutého cukru. Kompletní dodaná technologie na výrobu nápoje, včetně sanitace, pracuje nepřetržitě na dvě směny podle požadavků již tři roky bez jediného problému či poruchy. Výkonový rozsah nabízené technologie výroby sirupů a syceného nápoje leží v rozmezí od 4 tisíc až po 30 tisíc litrů hotového nápoje za hodinu.