Automatizaci využívá 75 procent chovatelů skotu, oproti roku 2022 přes dvojnásobek
Alespoň nějaký automatický systém na svých farmách využívá 75 procent tuzemských chovatelů skotu. Oproti roku 2022, kdy jich bylo 33 procent, je to více než dvojnásobek. Další desetina automatizaci zvažuje.
Praha 14. ledna (ČTK) - Vyplývá to z průzkumu agentury B-inside pro prodejce zemědělské techniky Agro-Partner, který na dnešní pražské konferenci Mléko 2025 představila zástupkyně B-inside Irma Macháčová. Automatické systémy podle průzkumu nejčastěji pomáhají se správnou teplotou v chovech, krmením nebo péčí o telata.
Naopak 15 procent oslovených chovatelů zavést automatizaci aktuálně neplánuje. Přibližně polovině z nich brání nedostatek peněz, více než třetinu odrazují technické překážky. Čtvrtina těmto technologiím podle průzkumu nedůvěřuje a další čtvrtina o automatizaci neuvažuje proto, že má dost zaměstnanců.
Právě nedostatek pracovníků automatizace určitě pomáhá řešit, myslí si 83 procent chovatelů. S nízkým počtem zaměstnanců se podle průzkumu potýkají tři čtvrtiny farmářů. Téměř 75 procent chovatelů také zcela souhlasí s tím, že automatizace má pozitivní dopad na dojivost a zdraví krav. Petr Gondek, obchodní ředitel Agro-Partner, už dříve ČTK řekl, že návratnost investice do automatizace chovu skotu je průměrně deset let.
Omezit či zrušit chov skotu do budoucna chtějí dvě procenta farmářů, oproti roku 2022 je to o tři procentní body méně. Podíl respondentů, kteří plánují chov skotu dál rozvíjet, nebo ho udržet v podobném stavu, je podle průzkumu půl na půl. V roce 2022 přitom 61 procent dotázaných odpovědělo, že chce víceméně zachovat stávající stav a 34 procent, že se chce posunout. Rozvíjet chov podle průzkumu nejčastěji - ze 73 procent - plánují farmáři do 34 let. Průzkumu se na přelomu října a listopadu loňského roku zúčastnilo 240 farem s nejméně 200 dojnicemi.
Stavy dojnic v Česku z dlouhodobého hlediska klesají. Zatímco v roce 2000 zemědělci chovali zhruba 500.000 dojných krav, předloni to podle údajů Českého statistického úřadu bylo 343.000 dojnic. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha ČTK na začátku letošního ledna řekl, že počet dojných krav v Česku mírně vzrostl na 362.000.
V předloňském roce čeští chovatelé vyprodukovali 3,38 miliardy litrů mléka, ve srovnání s rokem 2022 o čtyři procenta více. Z tržeb zemědělců tvoří mléko společně s obilím největší podíl, uvedl Pýcha.