Akce v Jihlavě otevřela B:TECHu dveře, nyní řídí mlékárny a sýrárny až v Rusku a Bělorusku
Díky dobře odvedené práci na tomto projektu, ale také z důvodu své velikosti a stability, se stal B:TECH preferovaným dodavatelem automatizace pro celou skupinu INTERLACTO. Ta zahrnuje mlékárny v Jihlavě, Opočně a Olešnici. Posílili jsme také spolupráci se společností, která zajistila dodávku technologie, a nyní společně realizujeme projekty pro mlékárny a sýrárny v Německu, Rusku a Bělorusku.
Automatizace a modernizace za provozu? Výroba na prvním místě!
V rámci modernizace závodu se zprovozňovala nová plnička, dopravníkové systémy, systémy balení, robot pro paletizaci, technologie foliování, etiketování a expedice zboží. Naše úloha během první etapy zahrnovala rekonstrukci CIP stanice, 5 tanků a menších provozních souborů například ochucování mléka. A to během provozu celé výrobní technologie. Ve druhé etapě projektu probíhala rekonstrukce pasterizace a 6 tanků pro speciální výrobky.
„Když se modernizuje, výrobní proces je na prvním místě. Nesmí se zastavit,“ uvádí své vyprávění o projektu v Jihlavě Petr Dobrovolný, softwarový specialista. Oživování během provozu je opravdu náročná disciplína nejenom pro nás jako systémové integrátory, ale také pro provozní zaměstnance mlékárny. V mlékárenství platí vysoké hygienické standardy a ty musí být dodrženy i během přestavby a modernizace.
Největší výzvou integrace byla plnička v kombinaci se zubovým čerpadlem
Modernizace technologie probíhala hladce. Největší výzvou byla nakonec integrace plničky a její sladění s čerpadlem. Zubové čerpadlo bylo v tomto případě použito pro svoji šetrnost k produktu. Během plnění ho totiž nenašlehává. Tento způsob čerpání reaguje na vysoké požadavky na kvalitu výsledného produktu. Během oživení se však ukázalo, že čerpadlo nebylo zcela kompatibilní s technologií nové plničky a museli jsme vyřešit, aby obě části spolu hladce spolupracovaly. Oříškem bylo sladění plnicího ventilu plničky a regulace zubového čerpadla. Důležitým aspektem pro správnou regulaci celku se ukázalo dodržení průtoku a kontrola hladiny a tlaku v plničce.
Nejvíc zahřeje u srdce, když jsou spokojení i lidé, kteří novou technologii obsluhují
Na konci náročného procesu oživení technologie příběh teprve začíná. To, jak dobře bude technologie sloužit, je často závislé i na podmínkách následného provozu. Jednoduché ovládání a dostupnost všech podmínek pro spuštění pro obsluhu. Prevence škod a ochrany při spouštění technologie. Teprve zkušební provoz prověří práci, která byla při integraci provedena. „Během integrace se vyplatí poslouchat i obsluhu a čile komunikovat všechna očekávání. A také se mi osvědčilo udělat vše co nejjednodušeji. Pro obsluhu i ovládání technologie, ale také z pohledu topologie softwaru. Aby byl čitelný pro další programátory. Když zapojíte lidi, kteří následně s technologií pracují, dosáhnete vždy lepšího výsledku, hladší spolupráce a spokojenosti na všech stranách,“ uvádí Petr Dobrovolný, který se programování technologií v mlékárenství věnuje v B:TECHu již téměř 10 let.
FAKTA A ČÍSLA
Společnost: B:TECH, a.s.
Lokalita: Jihlava
Odvětví: Mlékárenství
Realizace: kompletní dodávka systému MaR a technologického silnoproudu, projektová dokumentace, dodávka kabelů, kabelových tras, rozvodů procesního vzduchu, MaR rozáděčů, peumatických rozváděčů, polní instrumentace, dodávka SCADA systému, PC stanice a operátorských panelů, tvorba SW vybavení pro řídicí systém OMRON a HMI, oživení technologie, uvedení do provozu, šéfmontáž, elektromontáž
Z Jihlavy až do Běloruska
Na projektu v Jihlavě jsme posílili spolupráci s dodavatelem technologií, který realizuje řadu projektů pro mlékárny a sýrárny nejenom v Čechách, ale také v zahraničí. Má své zastoupení i v Rusku a Bělorusku. A právě do těchto lokalit jsme se společně vypravili za řadou dalších projektů pro tamní mlékárny a sýrárny. Příkladem alespoň poslední tři zrealizované projekty:
• UGLIČ (Rusko, 2020 - 2021): výrobníky sýřeniny, úchova syrovátky, předlisování a lisování sýru, výroba technologické vody, solovna, dopravníky balicí linky, CIP a myčka klecí
• KEZ (Rusko, 2021): pastery, výrobníky sýřeniny, úchova syrovátky, předlisování a lisování sýru, výroba technologické vody, solovna, dopravníky balicí linky, CIP a myčka klecí
• NOVOSIBIRSK (Rusko, 2021 - 2022) – pastery, tanky pro mléko a syrovátku a CIP nové i stávající technologie
Kromě získaných technologických zkušeností jsme měli také příležitost potrénovat a rozvíjet naše znalosti ruského jazyka. Pro práci zde je to klíčová dovednost a není dnes již mezi programátory samozřejmostí. Během našeho působení v tomto segmentu se v rámci našeho týmu vykrystalizovalo několik kovaných odborníků v oblasti projekce i softwaru, kteří se stali díky získanému technologickému know-how preferovanými inženýry a zákazníci si je osobně na projekty vyžadují.