AGPI investoval do modernizace chovu slepic 80 milionů korun
Společnost AGPI Písek, jeden z největších producentů vajec v České republice, v posledních dvou letech vynaložila do modernizace chovu slepic na 80 milionů korun.
Společnost AGPI Písek, jeden z největších producentů vajec v České republice, v posledních dvou letech vynaložila do modernizace chovu slepic na 80 milionů korun. Necelou polovinou by na investici měla přispět EU. Nucené snížení chovu slepic kvůli splnění evropských směrnic se projevilo na loňském hospodářském výsledku. Společnost při půlmiliardových tržbách přesto skončila v mírném zisku. ČTK to řekl ředitel firmy Jiří Leskovec.
"Tržby se loni meziročně mírně zvýšily, ale v dlouhodobém trendu jsou spíše nižší, a to především kvůli naplnění směrnic EU, které striktně upravují chov drůbeže. Vlivem toho, že jsme vybudovali technologie pro takzvaně šťastné slepice, tak jsme museli snížit výrobu vajec," uvedl Leskovec. Teprve v pololetí, a spíše v následujícím roce, se AGPI dostane na vyšší výrobu vajec - kolem 70 milionů kusů za rok.
Podnik musel kvůli nové evropské normě dát v prosinci 2011 nosnice na jatka, protože do ledna 2012 nestačil všechny haly zmodernizovat. Klesla produkce a podnik se i vlivem investic dostal do ztráty. Zaměstnance ale nepropustil. Po nuceném propadu výroby vajec se AGPI podařilo vrátit na trh, ale je vystavena konkurenčnímu tlaku dovozu levných vajec, především z Polska. "Zákazníci si nás pamatují, nemáme problém s odbytem vajec, ale realizační cena je nízká," konstatoval ředitel. Vejce do supermarketu AGPI aktuálně prodává za 1,50 Kč kus, loni to bylo 2,15 Kč. Obdobná situace je podle Leskovce v celém Česku, výrobci na vejci prodělávají 50 haléřů.
Vejce produkované společností si lidé mohou na Písecku a v jihočeském regionu koupit pod značkou AGPI, jinde pak pod značkou Česká vejce CZ. Modernizaci hal ukončil podnik před měsícem, a tím s investováním skončil. "Trh je nevyzpytatelný, soustředíme se na obchod, marketingovou činnost, hledání zákazníka, který je schopen akceptovat vyšší cenu, když bude vědět, že se jedná o český poctivý výrobek," uzavřel Leskovec.
Produkce vajec se loni na tržbách podílela 20 procenty, vepřové 40. Podnik hospodaří na 4000 hektarech zemědělské půdy. V rostlinné výrobě se zaměřuje na produkci obilovin na krmné směsi. V červnu mu voda z Blanice zaplavila na 700 hektarů obilovin a řepky.
ČTK