AB InBev zvýšil nabídku na převzetí SABMiller na 70 miliard liber
Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev přišla s další zlepšenou nabídkou na převzetí svého menšího rivala SABMiller a nabízí za něj už zhruba 70 miliard liber (2,6 bilionu Kč).
Londýn 12. října (ČTK) - Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev přišla s další zlepšenou nabídkou na převzetí svého menšího rivala SABMiller a nabízí za něj už zhruba 70 miliard liber (2,6 bilionu Kč). Od poloviny září je to již jeho čtvrtá neoficiální nabídka na koupi skupiny, do níž patří mimo jiné Plzeňský Prazdroj. Vedení SABMilleru dosavadní tři nabídky odmítlo.
AB InBev teď nabízí zaplatit za každou akcii SABMiIleru 43,50 libry, což je 48 procent nad závěrečnou tržní cenou ze 14. září, den před zprávou o zájmu AB InBev o druhého největšího výrobce piva. Poprvé nabídl AB InBev za jednu akcii SABMilleru 38 liber a nabídku minulý týden zvýšil na 42,15 GBP v hotovosti. Vedení SABMilleru minulou středu sdělilo, že tato nabídka firmu stále "podstatně podhodnocuje".
AB InBev má podle britských pravidel poslední termín pro předložení oficiální nabídky na SABMiller ve středu v 18:00 SELČ. Spojení těchto dvou kolosů, které pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva, by bylo dosud největší transakcí v pivovarnickém odvětví.
Dosavadní nabídky dosud odmítla většina správní rady s výjimkou tří ředitelů jmenovaných největším akcionářem firmy, tabákovou skupinou Altria, která má v SABMilleru podíl 27 procent. Nejasný je ale podle agentury Reuters postoj dalšího velkého akcionáře, kolumbijské rodiny Santo Domingo, která vlastní asi 14 procent skupiny. Jejich dva zástupci ve správní radě SABMilleru se podle médií dobře znají s hlavními akcionáři AB InBev, zejména s brazilským miliardářem Jorgem Paulem Lemannem.
Šéf AB InBev Carlos Brito minulý týden řekl, že velcí akcionáři jeho firmy kontaktovali představitele Altrie a Santo Domingo. Ti prý byli "přinejmenším vstřícní".
Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč) amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa. Od Anheuseru zdědil AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny. Loni skupina koupila budějovický pivovar Samson.
SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě, pokračoval koupí nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing a v roce 2011 převzal velký australský pivovar Foster's. Nyní má zhruba 70.000 zaměstnanců ve více než 80 zemích světa.