AB InBev popírá zájem o koupi Budějovického Budvaru
Největší světový výrobce piva společnost Anheuser-Busch InBev (AB InBev) nemá zájem o koupi Budějovického Budvaru. Na tiskové konferenci to 16. května řekl ředitel právního oddělení AB InBev Frank Hellwig.
Největší světový výrobce piva společnost Anheuser-Busch InBev (AB InBev) nemá zájem o koupi Budějovického Budvaru. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel právního oddělení AB InBev Frank Hellwig. O zájmu nadnárodní pivovarské společnosti koupit tuzemský státní pivovar v případě jeho privatizace se léta spekuluje. Obě firmy se dlouhodobě soudí o ochranné známky. Podle Budvaru stojí za okázalým nezájmem ze strany ABInbev snaha o co nejlevnější získání ochranných známek českobudějovického pivovaru.
"Nemáme zájem kupovat ten pivovar, ale jsme ochotni diskutovat o nějaké formě vyrovnání," uvedl na dotaz ČTK Hellwig. Podle Hellwiga by neměla koupě českého pivovaru ekonomický smysl, protože AB InBev nemá zaregistrovány klíčové značky Budweiser či Bud pouze ve 12 zemích světa. V Evropě chybí firmě registrace hlavních značek pouze ve Švýcarsku. Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny již více než sto let. Většina sporů ale spadá do nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.
Jihočeský pivovar dnešní vyjádření AB InBev nepřekvapilo. "My již řadu let říkáme, že tento koncern má zájem pouze o ochranné známky, a nikoliv o pivovar jako takový," řekl ČTK mluvčí Budvaru Petr Samec. Takto otevřeně se k případné koupi Budvaru podle něj nadnárodní společnost zřejmě dosud nikdy nevyjádřila. Přestože se firma snaží v prohlášení situaci bagatelizovat, z reálné politiky koncernu prý jasně vyplývá, že značka Budweiser je pro něj klíčová a značka Bud je mimo Severní Ameriku pouze nouzovou alternativou.
"Díky registracím ochranných známek Budweiser nebo Budweiser Budvar, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže nadnárodní koncern svou klíčovou značku Budweiser používat téměř v 70 zemích," uvedl Samec. Okázalý nezájem se podle něj zástupcům Budvaru jeví jako součást vyjednávací taktiky s cílem získat ohranné známky Budvaru co nejlevněji.
Naposledy Budvar neuspěl u evropské justice v jednom z dlouholetých a komplikovaných sporů letos. Tribunál, což je druhý nejvyšší soud Evropské unie, koncem ledna zamítl jeho žalobu, kterou chtěl zabránit zápisu ochranné známky "BUD" pro pivo americké společnosti. Tribunál podle Budvaru rozhodl zcela opačně než v prosinci 2008, kdy vydal v této kauze rozhodnutí plně ve prospěch Budějovického Budvaru. Na začátku roku Budvar naopak definitivně uhájil svá práva k ochranné značce Budweiser ve Velké Británii, která je klíčovým a dlouhodobým exportním teritoriem pivovaru.
Pivovar v Budějovicích byl založen v roce 1895. Americký Anheuser-Busch ale zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser již v roce 1876, čímž také Američané ve sporu s Budvarem argumentují. Češi ovšem namítají, že právo várečné udělil jihočeské metropoli král Přemysl Otakar II. už při založení města v roce 1265, tedy tradice českého Budweiseru (od německého názvu pro Budějovice - Budweis) jsou o nějakých 800 let starší.
Firma Anheuser-Busch InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal amerického konkurenta Anheuser-Busch za 52 miliard dolarů. Skupina v roce 2009 prodala tuzemské Pivovary Staropramen a další aktivity ve východní Evropě firmě CVC Capital Partners, od které je loni získala severoamerická pivovarská skupina Molson Coors Brewing Company. Výstav lídra světového pivního trhu loni přesáhl 400 milionů hektolitrů, což je více než dvacetinásobek výroby všech českých pivovarů.
Začátkem roku 2012 informovala média o tom, že firma AB InBev koupila firmu Budějovický měšťanský pivovar od podnikatele Františka Savova a dostala se tak k části jejích registrovaných ochranných známek. Média tehdy krok označovala za otevření cesty k případné privatizaci Budvaru.
Budějovický Budvar loni vyvezl nejvíce piva ve své 117 let dlouhé historii. K zákazníkům v 58 státech ho putovalo 657.000 hektolitrů. Pivovar celkem uvařil 1,34 milionu hektolitrů piva, což bylo o dvě procenta meziročně více. Celkové tržby pivovaru loni vzrostly o pět procent na 2,1 miliardy korun.
Vizitky pivovarnických společností AB InBev a Budějovický Budvar
Anheuser-Busch InBev (AB InBev)
- Největší pivovarnická skupina na světě. Firma AB InBev vznikla v roce 2008, kdy v Belgii sídlící skupina InBev převzala amerického konkurenta Anheuser-Busch (AB) za 52 miliard dolarů (tehdy asi 892 miliard Kč).
- Společnost v loňském roce prodala přes 402 milionů hektolitrů nápojů, z toho 355 milionů hektolitrů piva. Tržby měla téměř 40 miliard dolarů (zhruba 800 miliard korun), čistý zisk 7,2 miliardy dolarů (asi 140 miliard korun).
- Společnost působí takřka na celém světě, k největším trhům patří USA, Brazílie, Evropa, Čína a Rusko.
- AB InBev vyrábí desítky značek piva, nejrozšířenější jsou Budweiser, Stella Artois, Beck’s, Leffe, Hoegaarden, Brahma, Antarctica, Bohemia, Bass, Bud, Michelop, Löwenbräu a další.
- V Česku společnost v roce 2009 prodala Pivovary Staropramen a další aktivity ve východní Evropě firmě CVC Capital Partners, od které je získala severoamerická pivovarská skupina Molson Coors Brewing Company.
- Spory s Budvarem o ochranné známky "Budweiser" a "Bud" vede americká společnost Anheuser-Busch již více než sto let. Američané ve sporu s Budvarem argumentují, že Budweiser se jako první značkové pivo v USA vaří v St. Louis už od roku 1876, zatímco pivovar Budvar byl založen až v roce 1895. Češi ovšem namítají, že právo vařit pivo má město od roku 1265, tedy tradice českého Budweiseru (od německého názvu pro Budějovice - Budweis) jsou o nějakých 800 let starší.
- AB loni v Česku koupil společnost Budějovický měšťanský pivovar (BMP), která vznikla v roce 2011 jako zbytkový podnik poté, co byl původní BMP rozdělen na samostatnou a. s. Pivovar Samson, na kterou přešel majetek, technologie i zaměstnanci pivovaru, a BMP, které zůstaly ochranné známky k budějovickým pivům a pozemky se zdrojem vody.
Budějovický Budvar
- Pivovar byl založen v roce 1895 v Českých Budějovicích (německy Budweis).
- Budvar je posledním českým pivovarem, který vlastní stát; je stále národním podnikem (n. p.).
- Budvar je čtvrtým největším výrobcem piva v Česku, vyrábí značky Budweiser Budvar, Pardál, Bud, Czechvar (pro vývoz do USA).
- Budvar loni uvařil 1,34 milionu hektolitrů piva, což je o dvě procenta meziročně více. Vyvezl nejvíce piva ve své historii. K zákazníkům v 58 státech ho putovalo 657.000 hektolitrů. Celkové tržby pivovaru loni vzrostly o pět procent na 2,1 miliardy korun.
ČTK