Pivovary Dudák i Regent zastavily linky na stáčení do sudů

Pivovarství

Pivovary Dudák i Regent zastavily linky na stáčení do sudů

24.03.2020 07:37:00

České Budějovice 23. března (ČTK) - Měšťanský pivovar Dudák ve Strakonicích, třeboňský pivovar Regent i českobudějovický pivovar Samson zastavily kvůli koronaviru linky na stáčení piva do sudů. Dudák čeká za březen výpadek tržeb kvůli sudovému pivu 2,5 milionu Kč. Část zaměstnanců nechávají pivovary doma. ČTK to řekli zástupci pivovarů. Linku na stáčení piva do sudů zastavil i Budějovický Budvar.

Dudák má běžný podíl ve výrobě 55 procent sudového a 45 procent lahvového piva. "Jedeme na 40 procent možné kapacity, respektive obvyklého březnového výstavu, kvůli tomu, co se děje, a že nám pozavíraly restaurace," řekl dnes ČTK ředitel pivovaru Dušan Krankus. Prodeje lahví stouply v březnu meziročně asi o pět procent.

Sudy z restaurací zatím pivovar nestahuje. Doufá, že stát hospody brzy otevře. Do lahví nyní stáčí jen pivo k tomu určené. V restauracích má teď Dudák v sudech 500- 600 hektolitrů piva, jehož trvanlivost je do poloviny května. Export je na minimu. "Teď nám odřeklo Maďarsko, Polsko. Jednak to souvisí s tím, co se děje na hranicích, a jednak i restaurace v okolních zemích se pozavíraly, export se musel zastavit. O Itálii ani nemluvím," řekl Krankus.

Sudovou linku zastavil i třeboňský pivovar Regent, který stáčí asi 65 procent piva do lahví a 35 procent do sudů. Zakázky na lahvové pivo zatím do zahraničí expedoval, nové objednávky na export ale nedostává. Asi polovina z 50 zaměstnanců je doma, koncem minulého týdne to byli téměř všichni. ČTK to dnes řekl sládek Jaromír Čeleda.

V pivovaru Dudák je teď doma asi pětina z 60 pracovníků. Vybírají si starou dovolenou, později budou vybírat novou, časem by mohli zůstat doma za 60 procent mzdy. Dezinfekci si Dudák vyrábí sám, má technický líh i další potřebné prostředky, roušky si zaměstnanci šijí sami.

Linku na stáčení do sudů zastavil i českobudějovický pivovar Samson, který patří do belgicko-brazilské společnosti AB InBev. "Výstav sudového piva se vzhledem k uzavřeným restauracím a hospodám téměř zastavil, u lahvového piva naopak zaznamenáváme nárůst poptávky. Proto jsme odstavili sudovou linku a soustředíme se na výrobu piva v lahvích," řekl ČTK ředitel Samsonu Daniel Dřevikovský. Samson měl loni výstav 88.000 hektolitrů.

Strakonický pivovar Dudák loni uvařil 57.223 hektolitrů piva. Ročně vyváží 3000 hektolitrů. Třeboňský pivovar Regent měl loni výstav téměř 73.000 hektolitrů. Exportuje čtvrtinu produkce, nejvíc do Polska, Itálie, Velké Británie, Finska a Lotyšska.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru