Pivovar Svijany chystá rozšíření varny, nechce vařit o víkendech

Pivovarství

Pivovar Svijany chystá rozšíření varny, nechce vařit o víkendech

21.03.2019 17:38:00

Svijany (Liberecko) 21. března (ČTK) - Soukromý Pivovar Svijany na Liberecku připravuje rozšíření své varny. Kapacita by se měla zvýšit zhruba o 40 procent. Přibude druhá mladinová pánev. Hlavním cílem je odbourat víkendovou práci, která je příliš drahá. Dnes jede varna od dubna někdy až do srpna nepřetržitě včetně sobot a nedělí. Lidé ale o víkendech pracovat nechtějí, chtějí mít volno, řekl dnes ČTK ředitel pivovaru Roman Havlík. Největší pivovar v Libereckém kraji chce letos do rozšíření kapacit a modernizace investovat zhruba 90 milionů korun.

Pivovar Svijany působí na trhu už přes 20 let, za tu dobu do rozvoje investoval stamiliony. Největší investicí byla nová stáčení linka na plechovky za sto milionů korun. Do plného provozu ji ve Svijanech uvedli právě před rokem. Nedávno naplnili plechovku s číslem 10,000.000. "Když jsme linku spouštěli, počítali jsme, že za ten rok do plechovek stočíme 25.000 hektolitrů, což je pět milionů plechovek, výroba byla dvojnásobná," řekl Havlík. Díky tomu se podle něj investice vrátí rychleji, podle aktuálních odhadů zhruba za 4,5 roku.

Loni firma do plechovek stočila 6,5 procenta vyrobeného piva. "Každá třetí plechovka šla na export," řekl Havlík. Letos už pivovar plánuje naplnění 12,000.000 plechovek. Plechovkové pivo je učeno hlavně na export, zájem o něj podle Havlíka ale roste i na tuzemském trhu. Loni šlo do zahraničí 6,5 procenta produkce svijanského pivovaru, největším zahraničním odbytištěm je Slovensko. Pivovar ale vyváží také do Chorvatska a východoevropských zemí, Pobaltí a Ruské federace. První kontejnery plechovkového piva vypravili ze Svijan také do USA nebo Číny.

Svijanský pivovar zaměstnává zhruba 170 lidí. V roce 2017 uskutečnila firma podle informací z obchodního rejstříku zakázky za více než 1,2 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst tržeb o více než devět procent. Hospodaření skončilo ziskem 233 milionů korun. Loňské údaje zatím k dispozici nejsou. Celkem chtějí letos v pivovaru překonat hranici 700.000 hektolitrů piva, z toho deset procent by mělo jít na export. Loni pivovar na trh dodal 681.686 hektolitrů.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru