Mlékárně Olma loni klesl zisk na 130 milionů korun

Mlékárny

Mlékárně Olma loni klesl zisk na 130 milionů korun

28.07.2016 08:30:00

Olomouc 28. července (ČTK) - Mlékárně Olma, která patří do holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO), loni klesl zisk ze 140,5 milionu korun v roce 2014 na 129,5 milionu korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy Agrofertu. Loňské tržby Olma zatím nezveřejnila.

Mlékárna Olma vykázala nižší zisk druhý rok po sobě. Už v roce 2014 se její profit kvůli poklesu cen mléčných výrobků v tuzemsku i zahraničí snížil takřka o čtvrtinu na 140,5 milionu korun, zatímco v roce 2013 meziročně vzrostl o 43 procent na rekordních 183 milionů korun.

Olma je významným tuzemským výrobcem mléčných výrobků. Mezi její hlavní odběratele patří obchodní řetězce. Rozhodující součástí prodejního sortimentu Olmy u většiny významných odběratelů v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku jsou čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty. Export se na tržbách Olmy podílí více než deseti procenty.

V posledních letech Olma masivně investovala například do nové technologie na výrobu máselných výrobků, díky které jako první tuzemská mlékárna uvedla na trh tradiční máslo se sníženým obsahem tuku. Zařízení stálo bezmála 100 milionů korun. Předloni Olma zahájila další velkou investici za více než 100 milionů korun, která směřovala do nové výrobní linky na přírodní sýry. Na projekt získala Olma dotaci 46 milionů korun z Programu rozvoje venkova.

Skupina Agrofert ovládla Olmu v roce 2009, kdy kapitálově vstoupila do společnosti Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. Olma zaměstnává zhruba 420 pracovníků.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru