Pivovarství

Do Sokolnic u Brna se po více než 80 letech vrátí výroba piva

24.07.2016 13:53:00

Sokolnice 24. července (ČTK) - Do Sokolnic u Brna se po více než 80 letech vrátí výroba piva. Soukromý investor, který zchátralý areál bývalého pivovaru koupil, postupně pokračuje v jeho obnově. Minipivovar chce otevřít začátkem příštího roku, řekl ČTK investor Lukáš Roupec. Boom minipivovarů v posledních letech pokračuje, trendem je i návrat vaření piva na původní místa.

Pivovar v Sokolnicích ještě za první republiky patřil k největším pivovarům na jižní Moravě. Vlastnila jej šlechtická rodina Mitrovských. V roce 1932 sokolnický pivovar koupilo Starobrno a výrobu uzavřelo. V objektu byla dál například stolařská výroba.

"Počítám, že investice vyjde na zhruba deset milionů korun," uvedl majitel objektu Lukáš Roupec. Původně chtěl s výrobou piva začít už letos v létě, stavební práce se ale protáhly. "Letos tedy ještě asi nebude nic, možná uvařím první pivo na sklonku roku," uvedl Roupec, který chce mít v areálu také pivnici s restaurací a ubytování. O tom, že by pivo prodával mimo areál, zatím neuvažuje.

Vracet vaření piva do areálů, které k tomuto účelu sloužily v minulosti, je v posledních letech trendem. Loni se výroba piva vrátila do bývalého areálu znojemského Hostanu. Stejný investor chce obnovit pivovarskou tradici v Jarošově, který je dnes součástí Uherského Hradiště. Po několikaleté pauze se vrátilo vaření piva i do Břeclavi.

Ve Slavkově funguje minipivovar sice na místě bývalého mlýna, ale v těsném sousedství bývalého pivovaru. Před několika týdny se výroba piva vrátila do Záhlinic na Zlínsku, kde funguje úspěšná sladovna. Na Zlínsku se znovu vaří pivo i v Malenovicích, které jsou dnes součástí krajského města.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru